Kaip pasirinkti LGBT draugišką teisininką?

Rinkdamiesi teisininką, paprastai žmonės atkreipia į tokius aspektus kaip kaina, kompetencija ir prieinamumas (tiek geografinis patogumas, tiek emocinis ryšys).

Įvairių šeimų, marginalizuojamų grupių nariai susiduria su papildomomis problemomis. Pirma, teisinės problemos, su kuriomis susiduriama, dažnai gana sudėtingos dėl teisinio reguliavimo spragų. Niekas nežino, ką iš tiesų nutars Lietuvos teismas homoseksualaus asmens byloje dėl partnerio (-ės) turto paveldėjimo, nors ir galime turėti tam tikrą lūkestį, atsižvelgdami į Europos teismų praktiką ir teisės aktus. Visada, net ir pačiose paprasčiausiose bylose, išlieka netikėtumo elementas – kitaip nereikėtų nei advokatų, nei teismų, bylas spręstų kompiuteriai.

Be to, kaip ir visi žmonės, teisininkai gali turėti išankstinių nuostatų. Šios gali kliudyti teikti konsultacijas net ir paprastose, su Jūsų priklausymu marginalizuotai grupei visai nesusijusiose bylose.

Kaip rasti gerą teisininką? Advokatų ir notarų viešinimosi tvarka gana griežta. Reklama draudžiama, viešoje erdvėje iš esmės informacijos negali būti, išskyrus iškabą prie kontoros (ir ta turi būti nekrintanti į akis). Žinoma, jie gali pasisakyti kaip specialistai, gali rašyti straipsnius, dalyvauti seminaruose. Informaciją teikia ir keli kontoras rekomenduojantys žinynai (pvz. Legal 500). Kitose valstybėse yra ir asociacijų, jungiančių teisininkus už LGBT teises, tačiau Lietuvoje to kol kas trūksta.

Toliau pateikiame keletą patarimų, kaip atrasti LGBT draugišką teisininką:

 1. Gerai pagalvokite, kokios pagalbos jums reikia.
  Situacijos labai skirsis, jei bandysite išspręsti baudžiamosios ar civilinės teisės, darbo ar šeimos teisės problemą. Jei tapote nusikaltimo auka, žmogaus teisių klausimais tam tikromis sąlygomis Jus gali atstovauti ir nevyriausybinės organizacijos. Nemokamus patarimus gali teikti ir teisinės klinikos, teisinės pagalbos tarnybos.
  Jei žinote, kad greičiausiai reikės bylinėtis teisme, siekite advokato konsultacijos – žinoma, tokio(s), kuri(s) specializuojasi spręsti panašias teisines problemas.
  Jei norite sutaupyti, nesikreipkite į geriausias advokatų kontoras sostinės centre, bet venkite ir tokių, kurios rėksmingai reklamuojasi „ant kiekvieno kampo“ – greičiausiai jos neturi advokatų, kuriems taikomi reklamos draudimai.
 1. Paklauskite patarimo.
  Patarimą gali duoti ne tik draugai ar giminės, bet ir LGBT bendruomenės nariai, ir ypač – LGBT teises atstovaujančios organizacijos. Jos negali paskelbti draugiškų teisininkų sąrašo savo tinklapiuose, tačiau niekas nedraudžia informaciją perduoti iš lūpų į lūpas, rekomenduoti specialisto (-ės).
 1. Ištirkite situaciją.
  Pasiruoškite, pasiruoškite ir dar kartą pasiruoškite. Visi teisininkai stengiasi viešintis per straipsnius: mokslinius, konsultacinius ir interviu, taigi nesunkiai rasite informaciją apie konkretų asmenį. Teisininkus, pozityviai pasisakančius apie LGBT šeimų įteisinimo klausimus, galite rasti tiesiog atlikę paiešką su raktiniais žodžiais.
 1. Susitikite.
  Prieš susitikimą susirašykite ant lapuko Jums svarbiausius klausimus. Per pirmąjį susitikimą advokatas(ė) išsiaiškina visus faktus, paaiškina atstovavimo tvarką, konsultacijų kainą. Labai svarbu, kad prisimintumėte detales, nes jos gali būti labai svarbios. Būtų gerai, jei po ranka turėtumėte svarbiausius dokumentus. Jei nusprendžiama toliau bendradarbiauti, advokatė (-as) pasidaro dokumentų kopijas. Pirmas susitikimas nebūna mokamas, tačiau gali būti pasirašoma sutartis.
 1. Atkreipkite dėmesį.
  Per susitikimą atkreipkite dėmesį į tokius aspektus: žinios, patirtis ir jūsų komforto lygis. Paklauskite teisininko, ar specializuojasi jums svarbioje srityje. Asmuo, kuris tikrai gali jus atstovauti, ne tik studijavo tokį dalyką (seniai ar ką tik), bet ir seka naujienas, galbūt rašo apie tai straipsnius (kad ir nedidelius konsultacinius ar mokslinius), kalba konferencijose ar žiniose. Būtinai paklauskite, ar teisininkas susidūrė su tokiomis bylomis. Stebėkite kūno kalbą ir balso toną. Jei jaučiatės nesaugiai ir abejojate, pasakykite. Sukryžiuotos rankos, vengiantis žvilgsnis arba dar blogiau – pakeltas tonas ir tyčinis komfortabilios aplinkos nesudarymas nieko gero nežada.
  Prisiminkite ‒ jūs turite teisę į pagarbų ir tinkamą atstovavimą, kompetentingas ir profesionalias konsultacijas!

VŠĮ Įvairovės ir edukacijos namai

Perspėjimas: Šis ir kiti apie LGBT teises ir teisę rašantys tinklapiai negali prilygti tikroms teisinėms konsultacijoms. Šiame straipsnyje pateikiama nuomonė. 

Plačiau apie teisinius aspektus įvairiose šeimose – artėjančiame seminare „Įvairios šeimos Lietuvoje: skirtingos formos ir identitetai“

One Comment įrašui "Kaip pasirinkti LGBT draugišką teisininką?"

 1. 3 sako:

  Ačiū :) Dabar bereikia rasti kas galėtų iš lūpų į lūpas (iš el. pašto į el. paštą) :)

Parašykite komentarą