Tai visgi – kaip susilaukia vaikų lesbietės ir gėjai?

Kadangi Lietuvoje nėra lytinio švietimo, dauguma žmonių nesuvokia, kad homoseksualūs asmenys gali turėti vaikų ir net neįsivaizduoja, kad Lietuvoje mažiausiai penktadalis homoseksualių porų augina vaikus. Lesbietės planuojančios susilaukti vaikų, gali pastoti dirbtinio apvaisinimo būdu – pasinaudodamos žinomo ar nežinomo donoro (per spermos banką) pagalba. Gėjai tėčiais Lietuvoje dažniausia tampa bendros tėvystės būdu, t.y. bendrai augindami vaiką kartu su kita moterimi ar moterų pora, tačiau yra ir porų, kartu auginančių biologinio tėvo vaikus.  

Nuo ko pradėti lesbietėms?

Tikriausiai visi sutiks, jog pradėti pirmiausia reikia nuo poros noro ir ryžto susilaukti atžalos. Juk nuo to priklausys tiek poros, tiek vaiko laimė. Būtinai reikia pasidomėti visais teisiniais aspektais, išlaidomis, susijusiomis su apvaisinimo procedūra, permąstyti visas kliūtis ir tik tada keliauti pas ginekologą konsultacijai.

Moteris, kuri išnešios vaiką, turėtų būtinai atlikti PAP tepinėlio tyrimą pas ginekologą. Juk yra būtina įsitikinti, kad turite visą reikiamą “įrangą” (yra buvę atvejų, kai moterys bandė pagalbinį apvaisinimą keletą metų ir tik po to sužinojo, kad turi tam tikrų medicininių problemų).

Svarbu išsitirti dėl ŽIV, lytiškai plintančių ligų ir atsparumo raudonukei. Nors iš pirmo žvilgsnio tai gali atrodyti visai nebūtina, tačiau net jei yra minimalus šansas, kad galite turėti bent vieną iš šių negalavimų, jūsų planuojamam kūdikiui gali kilti rimtas pavojus. Taip pat reiktų apsilankyti pas endokrinologa ir atlikti skydliakės tyrimą.

Gydytoja(-s) po motinystę planuojančios moters menstruacijų ciklo greičiausiai patikrins jos progesterono lygį tam, kad įsitikintų ar vyksta ovuliacija. Jeigu paaiškėja, kad ovuliacija nevyksta, yra keletas būdų ją stimuliuoti. Ir turbūt nereikia sakyti, kad kai ovuliacija nevyksta, vienintelis pagalbinio apvaisinimo rezultatas yra pinigų išmetimas į balą ir prasta nuotaika…

Kai gydytoja(s) patvirtina, kad nėra kliūčių planuoti nėštumą, ji(s) greičiausiai išrašys jums specialių vitaminų (prenatalino) ir patars jums vartoti folio rūgštį (įrodyta, jog folio rūgštis mažina komplikacijas).

Kitas svarbus šeimos planavimo etapas – jums ir jūsų partnerei (jei tokia yra) priimtino metodo pasirinkimas.  Pristatome kelis šeimos planavimo būdus:

Pagalbinis apvaisinimas

Moterų poros dažnai renkasi pagalbinį apvaisinimą, nes tai bene lengviausias ir sėkmingiausias būdas pastoti. Kad ir kaip paprastai tai skambėtų, yra DAUGYBĖ detalių, kurias tiesiog būtina žinoti apie pagalbinį apvaisinimą.

  • Nuo ko pradėti?
  • Žinomas donoras ar spermos bankas?
  • Apvaisinimo procedūrą atlikti namie (Lietuvoje) ar klinikoje (privačiai Lietuvoje, ar užsienyje)?
  • Kokius teisinius aspektus turite žinoti?

 Žinomas donoras ar spermos bankas?

Žinomas donoras

Visų pirma, reikėtų paminėti tai, kad moteris, norinti pastoti, ir radusi donorą Lietuvoje,  skirtingai nuo daugelio žmonių fantazijų, tikrai neprivalo su juo permiegoti.  Žinoma, tai irgi priklauso nuo poros susitarimo, tačiau daugelis  moterų, mylinčių moteris, apvaisinimą nori atlikti, skirdamos ypatingo laiko tik viena kitai, skambant jų mėgstamai muzikai, ir t.t. Renkantis donorą reikia aptarti ir apmąstyti daugybę įvairių detalių. Ir nepamirškite, kad tik jūs galite nuspręsti, kas geriausia jūsų šeimai.

Žinomo donoro privalumas  akivaizdus asmeninį kontaktą mėgstantiems žmonėms. Kai kurioms poroms, planuojančioms šeimą gali būti svarbu žinoti donoro elgseną, charakterį.

Kita vertus, žinomas donoras turi ir nemažai minusų, kuriuos būtina apsvarstyti. Donoras gali nuslėpti jo ar jo artimiausios šeimos negalavimus ir sveikatos sutrikimus. Taigi įsitikinkite, kad  donoras yra mediciniškai patikrintas nuo pirštų galiukų iki galvos nepaisant to, kaip gerai jį pažįstate.

Taip pat, lesbiečių poroms, kurios nori vaiką auginti dviese, žinomo donoro pasirinkimas gali būti rizikingas – biologinis vaiko tėvas gali reikalauti teisių į vaiką ar dalyvavimo auklėjime. Tai gali tapti tikru išbandymu poros santykiams, tad verta aiškiai įsivardinti lūkesčius ir apsvarstyti galimas pasekmes.

Spermos bankas

Apvaisinimo procedūrą dažniausiai reikia kartoti keletą kartų, taigi šis būdas gali būti brangesnis (privatūs donorai dažnai būna moterų draugai, kurie nereikalauja atlygio). Dėl kainų ir sąlygų patartina pasitikslinti kiekvienu atveju atskirai, mat tiek kaina, tiek sąlygos priklauso ne tik nuo banko, bet ir nuo šalies, kur jis yra įsikūręs. Tačiau taip pat neverta iš anksto nusiminti – jei nereikia gydyti nevaisingumo, kaina neturėtų būti labai didelė.

Spermos bankas tiks toms poroms, kurios nori būti labiau nepriklausomos ir nebijoti, kad  jų gyvenime netikėtai atsiras biologinis tėtis. Spermos banke galėsite išsirinkti spermą atsižvelgiant į spermos donoro rasę, išsilavinimą, dirbamą darbą. Nors nepažįstamo donoro anonimiškumas yra garantuotas (bent iki tol kol vaikui sukaks 18 metų) , tačiau už papildomą mokestį, kai kurie bankai leižia susipažinti su labai išsamia informacija apie donorą – kaip kad vaikystės nuotrauka, asmenybės profilis, etc.).

Pagalbinis apvaisinimas namuose ar pas gydytoją?

Šis sprendimas priklauso nuo Jūsų asmeninių poreikių – tokių kaip privatumas ir sveikata. Dažnai lesbiečių ar biseksualių moterų poros vaikelį pradeda su meile ir aistra, turi savo ritualą.  Jei procedūrą atliksite užsienyje, specializuotoje klinikoje – ten suteiks visą Jums reikalingą informaciją. Nepamirškite su gydytoja aptarti visų niuansų – šalyse, kuriose nevyrauja toks aukštas homofobijas lygis kaip Lietuvoje – tokios konsultacijos yra įprastas ir privalomas dalykas.

Teisiniai aspektai

Yra daugybė teisinių aspektų, kuriais turite pasidomėti ir, dar svarbiau, pasirūpinti prieš gimstant vaikui.

Lietuvoje tos pačios lyties partnerystė ar santuoka yra teisiškai neįmanoma. Tačiau galima su notaro pagalba sudaryti keletą sutarčių, kurios apsaugos jūsų šeimą (skaitykite straipsnį  Teisiniai įrankiai LGBT mamoms ir tėvams.)

Jeigu dirbtinį apvaisinimą nusprendžiate daryti su žinomu donoru, labai patartina ir su juo iš anksto aptarti, ar jis nori bendrauti su vaiku, ir tt. Juk nelabai smagu būtų, jei po kelių, o gal ir keliolikos metų pasibeldęs į duris vyriškis reikalautų pamatyti savo dukrą ar sūnų. Iš kitos pusės, ir donorui gali būti nesaugu, žinant, kad iš jo bet kada gali būti pareikalauta išlaikymo! Kad išvengtumėte tokių ar panašių situacijų, suderinkite su donoru visus klausimus iš anksto. Tiesa, perspėjame, kad tėvystės teisių atsisakymas Lietuvoje – negalioja.

Kokios galimybės susilaukti vaikų gėjams?

Bendra tėvystė

Šiuo metu populiariausias būdas gėjų porai susilaukti vaikų Lietuvoje – bendra tėvystė. Gėjų poroms ar vienišiems asmenims dažnai siūloma galimybė tapti donorais su didesnėmis ar mažesnėmis bendravimo galimybėmis.  Gėjai, siekiantys tapti tėvais, turėtų aptarti visus aspektus su biologine mama ar moterų pora: kas jiems svarbu auklėjant vaiką, kas priims svarbiausius sprendimus, kokią mokyklą lankys, aptarti religijos, vaiko gyvenamos vietos bei kt. klausimus.

Surogacija

Dar vienas būdas susilaukti vaikų yra surogacija, tačiau šis šeimos planavimo metodas daugelyje Europos šalių yra draudžiamas  arba labai griežtai reglamentuotas.

Įsivaikinimas/globa

Kiekvienas asmuo, norintis pradėti globoti, ar įsivaikinti vaiką turi praeiti globos/įvaikinimo procedūrą, tad tėvais tampa tam pasiruošę ir sąlygas turintys pilnamečiai asmenys. Išimtine tvarka galima įsivaikinti ne tik sutuoktiniams, bet ir vienam asmeniui. Homoseksualūs asmenys taip pat gali globoti/įsivaikinti, jie negali būti diskriminuojami dėl lytinės orientacijos. Tačiau gėjų (lesbiečių) pora kartu negali tapti įtėviais.

Vaikai iš ankstesnių santykių

Esant aukštant homofobijos lygiui Lietuvoje bei lytinio švietimo spragoms, daugelis merginų ar vaikinų savo lytinę orientaciją suvokia gana vėlai. Jausdami visuomenės spaudimą –skuba kurti „teisingas“ heteroseksualias šeimas. Po kelių ar keliasdešimties metų tokios šeimos vistik išyra. Vaikams likus augti su homoseksualia/biseksualia mama (rečiau – dėl visuomenėje vyraujančių lyčių vaidmenų – su homoseksualiu tėvu), formuojami nauji santykiai. Šįkart – jau su tos pačios lyties asmenimis. Auginami vaikai  mažai kuo skiriasi nuo tų, kurie auga, iširus heteroseksualių asmenų santykiams, jiems vėl sukūrus naujus. Abu biologiniai tėvai išlieka tėvais savo biologiniam vaikui (su visomis iš to išlaukiančiomis teisėmis ir pareigomis) ir vaiko gyvenime atsiranda dar vienas tėtis ar mama/tėčio mamos mylimoji (-asis), draugė (-as), etc.

Pabaigos žodis

Šiame straipsnelyje negalėjome patalpinti visos aktualios informacijos. Kreipkitės, jei norite pasikonsultuoti LGBT šeimų planavimo būdais, susipažinti su kitomis homoseksualiomis, vaikus planuojančiomis ar auginančiomis šeimomis, gauti LGBT draugiškų ginekologių bei  LGBT draugiškų teisininkių (-ų) kontaktų.

P.S.: Straipsnyje pateikiama informacija negali būti traktuojama kaip medicininė ar teisinė konsultacija.

www.ivairiseima.lt

Žymos:

One Comment įrašui "Tai visgi – kaip susilaukia vaikų lesbietės ir gėjai?"

  1. kisa sako:

    Sveiki,noreciau pasikonsultuoti lgbt seimu planavimo budais, butu idomu susipazinti su kitais asmenimis planuojanciais ar jau turinciais vaikuciu.Gal galite nurodyti kontaktus kaip susisiekti su jumis,nes iejus i kontaktus nieko nerodo.

Parašykite komentarą