Teisiniai įrankiai LGBT mamoms ir tėvams

Apsaugoti savo šeimą krizės laikais gali būti sudėtinga, ypač jei kalbame apie šeimas, kuriose mamos ir/ar tėvai – homoseksualūs, biseksualūs, transeksualūs. Kadangi mūsų valstybėje vis dar nėra tinkamos teisinės apsaugos, siūlome pagal šį trumpą sąrašą pasitikrinti, ar esate pasirūpinę tinkama savo šeimos apsauga, kiek tai priklauso nuo Jūsų:

 1. Galiojantis testamentas.
  Nesukdami galvos, atlikite tai kaip formalumą, kuris gali apsaugoti visus nuo teisinių košmarų. Neįvardinus paveldėtojų, turtas atiteks Jūsų paveldėtojams pagal įstatymą: tėvams, sesėms, broliams ir t.t. Siūlome tvirtinti pas notarą, nes asmeniniams (notaro netvirtinamiems, neoficialiems) testamentams galioja labai daug papildomų taisyklių.
 2. Įgaliojimas tvarkyti reikalus Jūsų vardu.
  Bendrasis reikštų, kad partnerė(-is) galėtų Jus atstovauti Jūsų vardu (finansiniai, civiliniai reikalai). Galite numatyti siauresnę veikimo sritį – tik tokiu atveju, jei taptumėte neveiksnus. Būtina dokumentą tvirtinti pas notarą.
 3. Medicinių krizių dokumentai
  1. Įgaliojimas /pavedimas atstovauti pacientą
   Jis reikalingas, kad galėtumėte gauti informaciją apie savo partnerį/ę medicinos įstaigose. Būtina tvirtinti pas notarą. Taip pat savo poliklinikoje galite nurodyti savo partnerį / partnerę kaip kontaktinį asmenį.
  2. Pavedimas priimti sprendimus dėl nepilnamečio vaiko gydymo
   Šis dokumentas leistų priimti neatidėliotinus sprendimus ir ne biologinei mamai/tėvui.
  3. Nurodymai dėl lankymo ligoninėje
   Galite numatyti, kas turėtų teisę Jus lankyti ligoninėje, jei negalėtumėte išreikšti savo norų. Kol kas tokių teisių vienalytės poros automatiškai neturi ir pasitaiko atvejų, kai partneriai neįleidžiami.
 4. Bendro gyvenimo sutartis.
  Tvirtinama pas notarą. Tokia sutartis sureguliuotų Jūsų turto režimo klausimus. Pavyzdys čia (jį parengė TJA pagal Nyderlandų ambasados ir užsienio reikalų ministerijos remiamą projektą „Kovok už save – kovok už savo teises“)
 5. Globos pavedimas
  Jei biologinė mama/tėvas miršta ar nebegali pasirūpinti vaiku (įsk. išvykimą į užsienį), šis dokumentas leistų kitam suaugusiam asmeniui jį laikinai globoti. Toks pavedimas nebūtų teisiškai įpareigojantis biologinei mamai/tėvui mirus, tačiau (su sąlyga, kad nėra kito(s) teisiškai pripažinto tėvo/mamos) teismai į tai gali atsižvelgti. Globos pavedimas gali būti numatytas testamente. Mūsų sistemoje – kur tėvai/mamos negali parodyti teisiškai galiojančio santykio su nebiologiniu vaiku ‒ tai ypač svarbus momentas.

Kaip matote, pas notarę/ą bent kartelį apsilankyti praverstų. Dokumentų tekstus su juo/ja galite iš anksto suderinti elektroniniu paštu. Įkainius paprastai galite sužinoti notarų biuro tinklapyje – nuo 2012 m. galioja nauja skaidri notariato įkainių nustatymo tvarka.

Perspėjimas: Norėdami apsaugoti savo šeimas, visada konsultuokitės su teisininku/e, kuris specializuojasi šeimos teisėje ir nėra nusiteikęs prieš LGBT šeimas. Teisininkas/ė gali užtikrinti, kad dokumentai sudaryti pagal įstatymus ir vykdytini visoje valstybėje (ir už jos ribų). Pasirinkdami teisininką/ę, prieš pasirašydami sutartį, būtinai užduokite konkrečius klausimus, sužinokite to asmens kompetenciją ir nuomonę. Šis ir kiti apie LGBT teises rašantys tinklapiai negali prilygti tikroms teisinėms konsultacijoms.

VŠĮ Įvairovės ir edukacijos namai

2 Comments įrašui "Teisiniai įrankiai LGBT mamoms ir tėvams"

 1. 3 sako:

  Ačiū už vertingus patarimus. Kaip tik planavome daryti kažką panašaus.
  Būtų smagu, jei apsilankiusieji pas notarą galėtų rekomenduoti patikimą žmogų.

 2. Laive sako:

  Būtų šaunu pasidalinti patikrintų specialistų pavardėmis, tačiau dėl tam tikrų priežasčių kol kas to nedarome… Pirma, konkrečiai notarų aš asmeniškai dėl LGBT reikalų netikrinau, tai negalėčiau užtikrinti to palankumo (advokatų, kt. teisininkų – žinau nemažai). Kitas – kad yra numatyti griežti advokatų ir notarų viešinimosi reglamentai. Iš esmės, apie juos viešoje erdvėje niekur jokios informacijos negali būti, išskyrus iškabą prie kontoros (ir ta turi būti nekrintanti į akis). Dar kaip specialistai gali pasisakyti, ir yra keli advokatus rekomenduojantys žinynai, bet jų veikla irgi griežtai reglamentuota. Galiausiai, norint būti etiškiems ir nepaversti žmonių “ex-palankiais,” turbūt prieš skelbiant pavardę, reikėtų gauti sutikimą. Galvoju, kaip tai galima būtų apeiti, kad vis dėlto galėtume pasidalinti nuorodomis į patikimus specialistus ir negaištume laiko su fobiškais… Turiu porą idėjų… Jeigu jūs turite kokių minčių, patarimų, ir/ar žinote patikimų specialistų (ne tik teisininkų, bet ir pvz. psichologų, gydytojų), rašykite!!

Parašykite komentarą