Tyrimas: tėvų seksualumas nedaro įtakos vaikų gerovei

Kembridžo Universitetas 2013 m. kovo pradžioje pristatė tyrimą, kuriuo mokslininkai tyrė vienalyčių porų įvaikintų vaikų patirtį. Buvo atsižvelgta į svarbiausius šeimos santykių aspektus, tėvų ir vaikų gerovę, vaikų pritapimą tokiose šeimose.

Tyrimo metu buvo palygintos: 41 gėjų šeima, įsivaikinusi vaiką, 40 įsivaikinusių lesbiečių šeimų, ir 49 įsivaikinusių heteroseksualių šeimų.

Pagal JK statistiką, kiekvienais metais apie 120 lesbiečių ir gėjų porų įsivaikina vaikus Jungtinėje Karalystėje (JK).

Profesorė Susan Golombok, Kembridžo Universiteto Šeimos tyrimų centro direktorė ir viena iš tyrimo autorių, pasakė: „Apskritai mes nustatėme daugiau panašumų, nei skirtumų tarp šių įvairių šeimų. Pastebėti skirtumai buvo susiję su tėvų depresijos simptomais: tokie simptomai ypač žemi gėjų tėvų atveju, taip pat pastebėtas truputį skirtingas požiūris į įvaikinimą. Daugeliui heteroseksualių ir kai kurioms lesbiečių poroms tai  buvo atsarginis variantas, o gėjų poroms – visoms išskyrus vieną – tai buvo pasirinkimas, einantis pirmu numeriu.“

Gėjai tėvai nurodė ženkliai mažiau depresijos simptomų, nei lesbietės mamos ir heteroseksualios poros, ir tai galimai susiję su tuo, kad vyrai apskritai yra mažiau linkę į depresiją, nei moterys.

Tačiau reikia pažymėti, kad lesbiečių mamų ir heteroseksualių tėvų depresijos simptomai buvo žemesni arba panašūs į visos šalies psichinės sveikatos rodiklius.

Dauguma įvarių šeimų tėvų  nurodė, kad jų įsivaikinimo patirtis buvo teigiama, ir šiltai kalbėjo apie jiems suteiktą paramą.

Tačiau kai kurios tos pačios lyties šeimos nurodė, kad įvaikinimo agentūroms trūko patirties, dirbant su įsivaikinti norinčiais homoseksualiais tėvais, ir bendravavimas buvo nejaukus.

Vienas tėvas gėjus nurodė, kad jam pasakius, jog turi partnerį vyrą, darbuotojas tiesiog padėjo telefono ragelį.

Tyrimas parodė, kad tėvai gėjai daugiau bendrauja su savo vaikais ir tėvų gėjų vaikai gyvena ypač aktyvų socialinį gyvenimą.

Kiekvienais metais apie 4000 vaikų ieško šeimų.Tos pačios lyties poros Jungtinėje Karalystėje turi teisę įsivaikinti nuo 2005 m., tačiau jos sudaro tik nedidelę įsivaikinančių porų dalį. Anot statistikos, 60 vaikų įsivaikina lesbietės ir dar 60 – gėjai.

Lietuvoje 2013 m. vasario 1 d. Valstybinės įvaikinimo tarnybos duomenimis, siūloma įvaikinti 434 galimus įvaikinti vaikus. Per metus apie 150 vaikų (2009-2011 m. duomenys) įvaikinama Lietuvoje, dar virš 100 vaikų įsivaikina užsieniečiai.

Lietuvoje yra draudžiama nesusituokusiai porai įsivaikinti tą patį vaiką. Kadangi homoseksualūs asmenys neturi teisės susituokti, jiems netiesiogiai užkertamas kelias įsivaikinti.

Išimtiniais atvejais, Lietuvoje  leidžiama įsivaikinti vienišiems asmenims – jei  į to paties vaiko įsivaikinimą nepretenduoja susituokusi pora. Pagal Europos Žmogaus Teisių Teismo praktiką, dėl lytinės orientacijos neleisti įsivaikinti draudžiama.

VŠĮ Įvairovės ir edukacijos namai

Parašykite komentarą