Įvairovės ir edukacijos namai – ką nuveikėme 2013 m.?

2013 METŲ VEIKLOS APŽVALGA pdf formatu

VŠĮ „Įvairovės ir edukacijos namai – organizacija, kuri remiasi idėja, kad Lietuvoje užteks vietos visiems žmonėms, nepriklausomai nuo jų lyties, tautybės, fizinės ir psichinės būklės, rasės, lytinės orientacijos, religinių įsitikinimų, amžiaus ir t.t.
Organizacijos veikla pagrįsta savanorystės, bendradarbiavimo, išteklių tausojimo pagrindu. Tuo pat metu, siekiant aukštos veiklos kokybės, savanoriais pritraukiami ir savo sričių specialistai, visuomenės veikėjai, bendruomenės nariai, aktyviai bendradarbiaujama su kitomis organizacijomis. Ši strategija padeda daug nuveikti, turint itin mažą biudžetą (2013 metais “Įvairovės ir edukacijos namų“ įplaukos buvo 3 828 litai ir 58 centai).

2013 m. Įvairovės ir edukacijos namai veikė šiose pagrindinėse srityse:
Įvairios šeimos:
Edukaciniai seminarai
Seminare „Įvairios šeimos Lietuvoje: skirtingos formos ir identitetai“, kurį vedė Margarita Jankauskaitė, Vilma Gabrieliūtė, Aljona Pauljanova (2012 m. spalio 6 d.) dalyvavo apie 40 žmonių, dauguma – pedagogai.
Seminaras „Baimės skydas – ar verta juo dangstytis?“ buvo skirtas mažesnei auditorijai (15 žmonių). Jį vedė psichologė Junona Bernitzki, buvo naudojamas dailės terapijos metodas (2012 m. lapkričio 24 d.).
Seminaras „Kaip kalbėti su vaikais apie įvairovę?“ (2013 m. sausio 19 d.) pakvietė 30 žmonių (daugiausia pedagogai, socialiniai darbuotojai). Jį vedė edukologė Vilma Gabrieliūtė, LŽTC direktorė Birutė Sabatauskaitė. Buvo nagrinėjama, kokie dažniausiai iškyla iššūkiai susiduriant su lyčių stereotipais, skirtingais etniniais pagrindais, religijomis, lytinėmis orientacijomis, diskutuojama, kaip kalbėtis su vaikais suaugusiems „nepatogiomis“ temomis.
Seminaras „Šeimos planavimo būdai lesbietėms ir gėjams: mitai ir realybė“ surengtas 2013 m. vasario 23 d., jame dalyvavo apie 30 žmonių. Interaktyviame renginyje buvo aptarti konkretūs šeimos planavimo būdai, paneigti mitai, aptartos teisinės galimybės (vedė Vilma Gabrieliūtė, teisinius aspektus aptarė Laima Vaigė, savo šeimos istorija pasidalino lesbiečių šeima).

Sąmoningumo kėlimas ir advokacija
• 2013 m. gegužės 5 d. Vingio parke surengta pirmoji Lietuvos istorijoje “Visų šeimų diena“. Ši diena pažymima 44 Europos miestuose, ji skirta šeimų lygybei skatinti (International Family Equality day), t.y. visoms mamoms ir tėčiams su vaikais, įvairiatautėms, vienalytėms šeimoms, vienišiems tėvams, poroms, šeimoms, auginančioms vaikus su negalia, bei visiems, kurie pritaria įvairovės sampratai. Renginio metu vyko diskusijos, žaidimai, estafetės, istorijų kūrimo dirbtuvės, lobių ieškojimas ir t.t. Dalyvavo apie 80 žmonių.
• Pristatyta apžvalga „LGBT šeimos Lietuvoje šiandien“, pagal kurią beveik 20 proc. apklaustų LGBT asmenų augina vaikus.
• Surengtos dvi filmo “Right to love” (apie vienalyčių šeimų kasdienybę skirtingose Europos šalyse) peržiūros ir diskusijos: Vilniuje, klube Soul box (2013 m. gegužės 14 d.) ir Kaune, Žilinsko dailės galerijos kino salė (gegužės 17 d.).
• Žmogaus teisių dienos proga surengta diskusija Olandijos ambasadoje “Human rights – for all families” (2012 m. gruodžio 10 d.), kurioje dalyvavo Seimo nariai, ambasadoriai, įvairių organizacijų atstovai.
• Dalyvauta įvairiuose renginiuose: keliose diskusijose Suomijos, Švedijos ir JAV ambasadose), daugelyje TV ir radijo laidų, pvz. radijo laida „Įvairios šeimos Lietuvoje“ pristatyta Pūkas 1 ir Pūkas 2 radijo stotyse, įrašas ir straipsnis.
• Drauge su Lietuvos žmogaus teisių centru ir Kauno moterų draugija inicijuotas kreipimasis dėl Šeimos formų įvairovės ir socialiai jautrios šeimos politikos rengimą ir viešinimą, paraiškų rinkimą bei skatinti diskusijas visuomenėje šeimos sąvokai praplėsti. Surinkta apie 2000 Lietuvos piliečių parašų. Įvykus balsavimui dėl Konstitucijos keitimo, kol kas išvengta šeimos sąvokos siaurinimo.
• Suvienijus komisiją iš vaiko, mamos ir vaikų literatūros kritikės, sudaryta rekomenduojamos „Įvairovės literatūros vaikams“ sąrašas su vertinimais balais. Sąrašas toliau plečiamas pagal šiuos kriterijus: kūrinyje yra įvairovės aspektų, kūrinys neskleidžia mačižmo / šovinizmo / rasizmo / antisemitizmo, ir suteikia skaitytojoms(-ams) papildomų žinių, plečia akiratį, skatina empatiją ir įvairovės šventimą.

Lets have fun!

• Stengiantis suburti įvairias šeimas Lietuvoje (šeimos su įvaikintais vaikais, LGBT šeimos, skirtingų rasių ir tautybių šeimos), jos buvo pakviestos į nuotykių parką (2012-08-30), eteriniais aliejais kvepiantį stalo spektaklį „Vėjų motė“ (2013-01-27), kelis susitikimus senamiesčio kavinėse su karštu šokoladu.
• Buvo surengtas kūrybinis konkursas, įkvėptas fotografo, fiksuojančio vaikų miegamuosius visame pasaulyje, idėjos. Nugalėtojai apdovanoti prizais.
• Buvo surengta Valentino diena visiems; surengtas Queer meilės mūzų vakaras “My bare”, pristatytos atvirutės vienalytėms poroms.

Moterų įgalinimas:

Edukaciniai seminarai

• 2013 m. balandžio 21 d. surengtas seminaras anglų kalba „Out of the box“ (Vaduojantis iš normatyvaus mąstymo) nevyriausybinėms organizacijoms, jaunimo lyderiams, savo darbe susiduriantiems su žmogaus teisių klausimais ir besidominčiais įvairovės ugdymu. Jį vedė Karin Dols ir Dorine Hulshof iš Nyderlandų Zuydo taikomųjų mokslų universiteto ir edukologė Vilma Gabrieliūtė.
Seminaras „Moterų įgalinimas smurtinėje visuomenėje“ (2013 m. balandžio 27 d.), kurio metu buvo derinami lytiškumo ugdymo, filmo peržiūros ir diskusijos, įgalinimo užsiėmimai; taip pat skatinamas kritinis mąstymas ir savirefleksija. Pristatytas bendradarbiaujant su LŽTC, vedė Birutė Sabatauskaitė ir Vilma Gabrieliūtė.

Sąmoningumo kėlimas ir advokacija

• Organizacija kasmet dalyvauja „16 pasipriešinimo smurtui prieš moteris dienų“ . Tam skiriama atskira laikina skiltis www.ivairiseima.lt puslapyje, kurioje talpinamos smurtą patyrusių moterų istorijos, analitiniai straipsniai, rengiamos diskusijos (kartu su „Nepatogiu kinu“, Kauno moterų draugija, etc.).
• 2012 lapkričio 25 d. kartu su Kauno moterų draugija pristatyta filmo „(Ne)eilinės Moters istorija“ peržiūra ir diskusija (Mediatekoje), 2013 m. birželio 18 d. Seime pristatytas tyrimas apie smurto šeimoje problemą.
• Kartu su Lietuvos žmogaus teisių centru inicijuotas kreipimasis dėl moters teisės pasirinkti abortą uždraudimo, surinkta 4800 parašų.

Lytinis ugdymas

• Seminarų ciklai “Kaip kalbėti apie lytiškumą su mažaisiais”
• 20 pedagogų, tėčių, mamų ir dėstytojų susitiko interaktyviame seminare „Kai kalbėti apie lytiškumą su mažaisiais“, kurį vedė edukologė Vilma Gabrieliūtė ir psichologė Giedrė Gutautė Klimienė.
• Dėl nemažo pageidaujančių skaičiaus, pakartotinis seminaras įvyko ir 2013 m. lapkričio 23 d. (taip pat vedė edukologė Vilma Gabrieliūtė ir psichologė Giedrė Gutautė Klimienė), dalyvavo apie 20 žmonių.
• Cory Silverberg knygos „Kaip atsiranda vaikai“ pristatymas ir platinimas. Ši knyga ypatinga tuo, kad neskatina lyčių skirta visų formų šeimoms (įskaitant ir šeimas, kuriose auga įsivaikinti vaikai, ar vaikų susilaukta pagalbinio apvaisinimo būdu).
• Jau trejus metus Vilniaus kolegijoje rengiami lytinio ugdymo seminarai socialinę pedagogiką ir sociologiją bei pradinį ugdymą studijuojantiems studentams.
• Dalyvavimas įvairiose TV ir radijo laidose, pvz.: „Mes, moterys“ (LRT), tema „Lytinis ugdymas“

Kokie dar pasiekimai?

• Vykdant „Įvairių šeimų“ projektą, susibūrė bendruomenė, apjungianti pačias įvairiausias šeimas – skirtingų rasių ir tautybių, lytinės orientacijos, amžiaus, tautybės, ir tt. Būtent šių šeimų grupė surengė 2013 m. gegužės 5 d. Vingio parke pirmą Lietuvos istorijoje “Visų šeimų dieną“. Ši diena buvo plačiai nušviesta Lietuvos žiniasklaidoje. Sulaukta ir malonaus dėmesio, ir grasinimų (ypač dėl vienalyčių šeimų). Renginį saugojo ir policijos pareigūnai. Tačiau jokių incidentų nesulaukta – keli nemaloniai nusiteikę žmonės nustebo, kai atėję pamatė tokius pačius žmones, ir ilgai neužsibuvo. Tuo tarpu Vingio parko lankytojai jungėsi į šventę – vaikai dalyvavo estafetėse, praeiviai jungėsi į apskrito rato diskusijas, ir galiausiai visi kartu iškylavo. Į šventę atėjo ir Švedijos ambasadorė su šeima, apsilankė daug žurnalistų. Smagiausia, kad tai buvo surengta kelių vieningai jėgas apjungusių šeimų bei savanorių iniciatyva!
• Savanoriai taip pat susibūrė ir sukūrė Internetinį puslapį www.ivairiseima.lt . Jame talpinami įvairūs straipsniai – ir autoriniai, ir verstiniai, ir interviu su įvairiomis šeimomis. Nuo starto datos patalpinta virš 200 straipsnių. Be to, sukurta aktyvi Facebooko “Įvairi šeima” paskyra (580 prisijungusių žmonių), kuriame pranešama apie renginius, platinama įvairi informacija.
• Edukaciniuose seminaruose ir kituose renginiuose tik per 2013 m. dalyvavo daugiau nei 400 dalyvių (kartu sudėjus). Buvo apmokyta nemažai pedagogų, kai kurie jie atkeliavo iš kitų miestų. Vienas privačių darželių tinklas atsiųsdavo savo pedagogų į visus tikslinius seminarus.
• Tėvai ir pedagogai sutarė, kad lytinio ugdymo seminarai buvo labai reikalingi. Seminaro lektores pravesti šiuos mokymus taip pat pasikvietė vienas Vilniaus darželis. 2013-12-04 d. įvyko seminaras „Kaip kalbėti apie lytiškumą su mažaisiais“ Vilniaus miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigoje. Seminare dalyvavo visos šios įstaigos ikimokyklinio ugdymo specialistės (20 asmenų).
• Po seminaro „Šeimos planavimo būdai lesbietėms ir gėjams: mitai ir realybė“, nemažai LGBT bendruomenės narių džiaugėsi, kad buvo išsklaidyti mitai, kurių nežinojo turintys ir patys. Kelios seminare dalyvavusios moterys vėliau parašė apsisprendusios vis dėlto nebijoti planuoti šeimos su partnere. Viena lesbietė, radusi privatų donorą Lietuvoje ir šiuo metu esanti motinystės atostogose, pasiūlė rašyti „Lesbietės dienoraštį“, kuriame aprašo savo patyrimus. Interviu su Artume galima rasti Ji taip pat dalyvavo radijo laidoje „Lygybės dialogas“.
• Po seminaro „Baimės skydas – ar verta juo dangstytis?“ nutarta įkurti tarpusavio palaikymo grupę LGBT asmenims ir jų šeimos nariams. Ši grupė veikė visais 2013 m., ją veda psichologė Junona Bernitzki. Šiuo metu į tarpusavio palaikymo susitikimus renkasi jau antroji terapinė grupė.

Apžvalga pdf formatu

Didžiausia pagarba ir padėka visai nuostabiai komandai! Kviečiame prisijungti ir naujus narius!

www.ivairovesnamai.lt

Parašykite komentarą