Gyvename užmerktomis akimis ar tiesiog neatpažįstame diskriminacijos?

Kaip nauja Eurobarometro apklausa parodo, Lietuvos gyventojai mano, kad diskriminacija tautybės, religijos, neįgalumo ar seksualinės orientacijos pagrindu šalyje yra mažai paplitusi. Lietuviai, lyginant su kai kurių Vakarų Europos valstybių gyventojais, gimtojoje šalyje mato nedaug įvairaus nepakantumo apraiškų, kas gali reikšti menką diskriminacijos ir žmogaus teisių išmanymą.

Apklausos duomenimis, 65 proc. Lietuvos gyventojų sakė, kad diskriminacija tautybės pagrindu šalyje yra reta, 11 proc. teigė, kad ji neegzistuoja. 15 proc. respondentų minėjo, kad diskriminacija tautybės pagrindu yra paplitusi. Tai pats mažiausias rodiklis šiuo klausimu visoje ES.

Artimiausias ES vidurkiui Lietuvos respondentų vertinimas buvo atsakant į klausimą apie diskriminaciją dėl amžiaus sulaukus 55 metų ir vyresnio amžiaus. 31 proc. apklaustųjų teigė, kad diskriminacija 55 metų ir vyresnių žmonių atžvilgiu yra paplitusi, ES vidurkis – 32 procentai. Daugiau kaip pusė (52 proc.) atsakiusių lietuvių teigė, kad tai retas, 12 proc. – kad neegzistuojantis reiškinys.

Pasiteiravus Lietuvos respondentų nuomonės apie diskriminaciją dėl neįgalumo, 33 proc. sakė, jog ji labai paplitusi. ES vidurkis šiuo aspektu siekia 40 procentų. 52 proc. lietuvių sakė, kad neįgaliųjų diskriminavimas – retas reiškinys, 8 proc. teigė, jog jis neegzistuoja.

Į klausimą dėl diskriminacijos seksualinės orientacijos pagrindu 28 proc. Lietuvos gyventojų sakė, kad tai paplitęs reiškinys. ES vidurkis – 50 proc. Tačiau dauguma (50 proc.) respondentų teigė, kad tokia diskriminacija reta, 10 proc. teigė, kad ji neegzistuoja.

Lietuviai buvo tarp tų europiečių, kurie savo šalyje mato mažai diskriminacijos religijos pagrindu. 9 proc. sakė, jog diskriminacija šiuo pagrindu labai paplitusi, 66 proc. sakė, kad ji reta, 17 proc. teigė, kad ji neegzistuoja. Tuo metu apklausa rodo, jog vidutiniškai 33 proc. europiečių mano, kad tai plačiai paplitęs reiškinys.

Diskriminaciją dėl lyties paplitusiu reiškiniu įvardijo po 14 proc. respondentų Lietuvoje ir Estijoje, 11 proc. – Latvijoje, o ES vidurkis 21 procentų. Daugiausiai respondentų, laikančių diskriminaciją dėl lyties paplitusia, buvo Italijoje, Vengrijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Portugalijoje.

Apklausa atlikta birželio 2-17 dienomis, jos metu 27 ES šalyse apklausta 26,6 tūkst. žmonių, sulaukusių 15 metų ir vyresnių.

Plačiau apie apklausos rezultatus: http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_393_fact_lt_lt.pdf

Parašykite komentarą