Per didelė kontrolė kenkia vaikų psichinei sveikatai

Mokslininkai tvirtina, kad pernelyg  kontroliuojančių ir savo valią primetančių tėvų vaikai dažniau serga  depresija.

Be to, tai turi įtakos atžalų gebėjimui sutarti su kitais žmonėmis, praneša  dailymail.co.uk.

Specialistai įspėja, kad toks vaikų auklėjimo stilius, kai tėvai perdėtai  rūpinasi atžala ir stipriai kišasi į jų gyvenimą, turi įtakos vaikų gebėjimui  bendrauti su aplinkiniais. Nors saikingas tėvų dalyvavimas vaiko gyvenime padeda  jam tobulėti, tačiau perdėtas dėmesys ir rūpestis kelia mažesnį vaikų  pasitenkinimą savo gyvenimu bei skatina polinkį į depresiją.

Tyrimo rezultatai rodo, kad pernelyg kontroliuojančių tėvų vaikai jaučiasi  mažiau kompetetingi ir galintys susitvarkyti savo gyvenimus bei susidoroti su  stresą keliančiais faktoriais, nors dalis tėvų tokį savo auklėjimo stilių  suvokia ne kaip žalą, o kaip pagalbą.

Mary Vašingtono universiteto (JAV) mokslininkai atliko tyrimą, kuriame  dalyvavo 297 amerikiečiai studentai nuo 18 iki 23 metų. Internetinėje apklausoje  tyrimo dalyvių buvo prašoma apibūdinti savo tėvų taikomo auklėjimo bruožus bei  įvertinti savo pačių autonomiją, kompetenciją bei gebėjimą bendrauti su kitais  žmonėmis. Tyrimo dalyvių taip pat buvo prašoma įvertinti bendrą pasitenkinimą  gyvenimu, savo nerimo lygį ir atsakyti, ar juos kankina depresijai būdingi  simptomai.

Susumavus rezultatus paaiškėjo, kad perdėta tėvų kontrolė tiesiogiai susijusi  su neigiama studentų savijauta. Tokių tėvų atžaloms dažniau būdinga depresija,  sumažėjęs pasitenkinimas gyvenimu, žemesnis autonomijos, kompetencijos ir  gebėjimo bendrauti su kitais lygis. Tie tyrimo dalyviai, kurie manė turintys  mažiau autonomijos ir kompetencijos, jautė stipresnius depresijos požymius.

Specialistai įspėja, kad bėgant laikui vaikų autonomijos poreikis didėja,  kadangi jie siekia tapti nepriklausomais jaunais žmonėmis, todėl atžaloms  bręstant tėvai turėtų iš naujo pasverti savo dalyvavimą jų gyvenime. Regis,  dalis tėvų nenustoja auklėti savo vaikų net jiems ir suaugus.

Tyrimo autoriai daro išvadą, kad tėvai turėtų vengti tokio vaikų auklėjimo  stiliaus, kadangi jis kenkia atžalų savijautai ir gerovei. „Tėvai turėtų  pagalvoti, kokią įtaką jų auklėjimas turi vaiko raidai bei išmokti pakoreguoti  jį, kai vaikai jaučiasi pernelyg kontroliuojami“, – teigia tyrimui vadovavusi  Holly Schiffrin.

Tyrimo rezultatai skelbiami „Journal of Child and Family Studies“.

Šaltinis

 

Parašykite komentarą