Įvairių šeimų vertybės

Šeimų formos keičiasi

Šiuolaikinėje visuomenėje šeima išlieka viena iš svarbiausių institucijų, tačiau tiek šeimos samprata, tiek forma yra gerokai pakitusi. 2014 metų duomenimis po santuoką sudariusių asmenų, dažniausia šeimos struktūra Lietuvoje buvo  išsituokę asmenys (285 tūks.), bei susituokę du ar daugiau kartų (200 tūks.). Kartu gyvenančių asmenų skaičiuojama apie 120 tūks. bei tos pačios lyties šeimų gali būti apie 30-50 tūks.

2014 m. 24% vaikų gimė kohabituojančiose porose, o didžiausias skaičius vaikų, gimusių santuokos neįregistravusiems tėvams priklausė  20-24 m. amžiaus grupei (motinos amžius)*. 2011 m. duomenimis iš visų šeimų, kuriose auginami vaikai, penktadalis vaikų auga su vienu iš tėvų.

Tuokiantis vis vyresnio amžiaus žmonėms, keičiasi gyventojų sudėtis pagal santuokinį statusą. Daugėja asmenų, niekada negyvenusių santuokoje (gyvenančių kohabitacijoje) ar išsituokusių, o susituokusių – mažėja.

Šeimos struktūra pagal partnerių kilmę, seksualinę orientaciją, tarpusavio ryšius ir amžių irgi keičiasi. Lietuvoje gyvena daugybė tautinių mažumų šeimų bei mišrių šeimų, kurias sudaro skirtingų tautybių, kilmės arba skirtingas religijas išpažįstantys asmenys; vienos lyties poros ir šeimos su vaikais, šeimos su įvaikintais ar globojamais vaikais, vyresnio amžiaus šeimos. Svarbu, kad kiekvienai šeimai, nepaisant jos sudėties, socialinio statuso, lyties, etniškumo ar kilmės, būtų suteiktos visos socialinės ir teisinės garantijos ir vienodas traktavimas.

Kuo įvairiausiems žmonėms uždavėme  klausimą  apie tai, ką jiems reiškia šeima. Atsakymai privertė susimąstyti –kažin ar idealu laikomos susituokusio vyro ir moters, auginančių biologinius vaikus, šeimos vertybės skiriasi nuo daugumos – turėti saugius namus ir pagarbius,  kokybiškus  tarpusavio santykius su pačiais artimiausiais?

Ką man reiškia šeima?

Šeima man yra žmonės, kurie visada priima ir gerbia. Jei reikia,  pasirūpina, pasidomi, įsiklauso, o kartais tiesiog nieko nesakydami pabūna.

Darius, 33 metų elektronikos inžinierius programuotojas.

Šeima man -  tai supratimas, palaikymas, šiluma ir meilė. Tai buvimas pačiu savimi, be baimės būti kitokiu, nei kažkas tikisi. Tai žmonės, šalia kurių esant jautiesi tikras ir laimingas. Kur gali nusiimti visas savo nešiotas kaukes.

Julita, 34 metų Žmogiškųjų Išteklių ir Komercijos Koordinatorė, auginanti 8m. dukrą

Man šeima yra tie žmonės, kurie mane supranta, kurie yra šalia ir suteikia pagalbos kai man yra sunku, liūdna, arba nesiseka. Jiems nesvarbu ką myliu ir kaip myliu. Tai yra tie žmonės, kurie mane priima tokią, kokia aš esu. Jie nežemina manęs ir nesišaipo. Jie skatina mane siekti savo tikslų. Man šeima tai artimieji žmones, kuriems suteikiu pagalbos, paguodžiu, padrąsinu. Su jais praleidžiu daug laiko kartu.

Vaiva, 25 metų IT specialistė

Šeima – „vieta“, kur žmogaus tobulėjimas yra tiesiogiai veikiamas kitų joje esančių žmonių dinamiškumo. Man šeima padeda suvokti, kad tik leisdamas kitiems „kvėpuoti“, galėsi ir pats tai daryti.

Kęstutis, 23 metų fotografas

Šeima – tai neįtikėtai plati sąvoka, todėl mes kiekvienas suprantame ją savaip. Mano galva šeimą mes susikuriame patys, ji kiekvienam yra skirtinga. Nesvarbu, kas įeina į šeimą, svarbu, kad jaustumėmės šeimoje gerai.

Eglė, 31 metų teisininkė

Šeima man -prieglobstis. Vieta, kur gali pasireikšti, kur tavęs visada išklausys. Žmonės, kuriais gali pasitikėti ir nebijoti, kad tave išduos.

Greta, 14 metų

Šeima – tai mano stiprybė. O mano šeima tai ne tik tėvai, ne tik mano antroji pusė, ne tik mūsų giminės, bet ir artimiausi draugai. Tai žmonių ratas, kurie sukuria man saugumo jausmą šiame pasaulyje, nors ir būdami toli vieni nuo kitų, išsibarstę po pasaulio šalis. Ne visus mus vienija kraujo ryšys ir vertybės mūsų skirtingos, bet bendra istorija ir iracionali, nevisada paaiškinama, gija daro mus šeima – cosa nostra.

Junona, 44 metų psichologė.

O ką šeima reiškia Jums?

*Statistikos departamentas, 2015

Parengė www.ivairiseima.lt

 

Parašykite komentarą