Kaip kalbėti su vaikais apie lytiškumą? Ramiai.

Saulėtą šeštadienio popietę, 20 pedagogų, tėčių, mamų ir dėstytojų susitiko interaktyviame seminare „Kai kalbėti apie lytiškumą su mažaisiais“, kurį vedė edukologė Vilma Gabrieliūtė ir psichologė Giedrė Gutautė Klimienė. Seminaro tikslas buvo atpažinti, kodėl yra nejauku kalbėtis lytiškumo temomis, praplėsti savo suvokimą žmogaus tapatybių klausimais ir įgalinti save  atsakyti į įvairiausius „nepatogius“ klausimus.

 „Man seminaras buvo tikrai naudingas, nors vaikas kiek vyresnis. Labai gaila, kad šios knygelės (visi seminaro dalyviai gavo Cory Silverberg knygelę „Kaip atsiranda vaikai“) neturėjau anksčiau. Tačiau pasižiūrėjus manau, kad apie daug lytiškumo klausimų dar reikėtų kalbėtis ir su suaugusiais. Jei dar bus panašių seminarų – aš pirmoji sąraše!“ –pasakojo viena dalyvė.

Seminaro moderatorės akcentavo, kad svarbiausias dalykas yra ne tai, ką mes sakome vaikams, o kaip. Vaikams labai svarbus balso tonas, bendravimo atmosfera, atvirumas. Kai tėvai ar pedagogai patys jaučiasi nepatogiai, išgyvena gėdos ar kaltės jausmus kalbėdami arba nutylėdami, vaikai perima jų nuostatas ir taip pat lytiškumą sieja su nepatogia bei „slapta“ tema. Todėl vertėtų pirmiausia suaugusiems savyje suvokti savo baimes ir su savo vaikais ar ugdytiniais pasistengti bendrauti be išankstinių nuostatų. Galėdamas kalbėti tokia svarbia tema su pačiais artimiausiais, vaikas tampa su jais atviresnis, jo santykiai su tėvais/globėjais tampa glaudesni, didėja pasitikėjimas ir svarbiausia – vaikas žino, kad kilus sudėtingai situacijai gyvenime galės visada su jais pasitarti.

„Buvo labai malonu pabendrauti su bendraminčiais, tad įtraukianti seminaro forma buvo naudinga net ir mano mažai kalbančiam vyrui. Seminaro metu supratau, kad su vaikais kalbėti reikia ( nors mano mama vis dar šokiruota!) Dabar kartu su keturmečiu sūnumi pavartę knygelę “Kaip atsiranda vaikai” jaučiuos daug artimesnė su sūnumi, mažasis supranta daug daugiau dalykų ir nebegalvoja, kad nusipirkome jį parduotuvėje. Ačiū Jums, parodžiusioms mums, kad lytiškumo ugdymas mažiesiems yra toks svarbus“- po seminaro dalijosi atsiliepimais kita dalyvė.

Diskusijos metu dalyviai diskutavo biologinės ir socialinės lyties klausimais, ieškojo atsakymų, nagrinėjo lyčių vaidmenų stereotipus.  Psichologė papasakojo apie vaiko raidos tarpsnius ir ką kuriuo metu vaikai jau gali suvokti bei kaip tam tikrame amžiuje pasireiškia jų lytiškumas. Galiausiai, dalyviai pabandė praktiškai prisiimti drąsiau kalbančių apie lytiškumą su vaikais tėvų vaidmenis, ir gavo nemažai rekomendacijų, kaip naudotis knyga „Kaip atsiranda vaikai.“

„Norėčiau dar karta padėkoti už knygą. Ir nors galvojau, kad ji skirta labiau mažiesiems, bet paskaičiusi ją su 12 ir 14 m. sūnumis, supratau, kad ji tinkama ir tokio amžiaus vaikams. Knyga vaikams tikrai patiko – jį įkvėpė mus įdomiam  diskusijų vakarui, kuris išsiplėtojo ir į kitas su seksualumu susijusias temas“- grįžusi namo pasakojo kita dalyvė.

„Seminaras buvo labai naudingas – visų pirma, supratau, koks menkas buvo mūsų pačių lytinis švietimas ir kad nekeista, jog mums taip sunku kalbėti šiomis temomis su kitais. Seminaro metu taip pat supratau, kad ugdyti reikia ne tik vaikus, bet reikia įdėti dar nemažai pastangų bandant pačiai pakeisti požiūrį į tam tikrus dalykus, ypač išsivaduojant nuo daugelio mus supančių stereotipų.  Dar kartelį ačiū Jums už tikrai informatyvų seminarą!“

„Seminaro metu ne tik  įgijau daugiau pasitikėjimo savimi, bet ir supratau, kad kalbėti lytiškumo temomis reikia ne tik su vaikais, bet ir su suaugusiais, tad labai džiaugiuosi, kad turėjau galimybę pabendrauti su žmonėmis, kuriems rūpi, kad vaikai augtų gerbdami save ir kitą. Ačiū už suteiktą informaciją, palaikymą bei susimąstyti verčiančias diskusijas.“

Seminaro organizatoriai VŠĮ  Įvairovės ir edukacijos namai žada, kad šis seminaras – pirmas, bet ne paskutinis žingsnis didinant lytiškumo ugdymo prieinamumą pedagogams ir tėvams Lietuvoje. Iki kitų susitikimų!

        

Parašykite komentarą