Šeimos Lietuvoje – įvairios, arba 40 pedagogų vienoje valtyje

Spalio 6 dienos popietę beveik 40 žmonių grupė susitiko seminare „Įvairios šeimos Lietuvoje: skirtingos formos ir identitetai.“ Gerokai prieš tai plakatas su jame besišypsančiomis tradicinėmis, ir viešoje erdvėje ne tokiomis įprastomis (daugiaetninėmis, LGBT) šeimomis pakvietė į renginį. Buvo žadama atsakyti į klausimus apie lyčių vaidmenis, išankstinių nuostatų įtaką, ir šeimos formas, tačiau kilo abejonių, ar užteks laiko šiame kukliame, vos 4 valandas užtrukusiame renginyje išsinagrinėti visus aktualius aspektus. Po įvykusio seminaro tiek užsiėmimų vedėjoms, tiek dalyviams tapo aišku, kad šis Nyderlandų ambasados dėka suorganizuotas renginys „pranoko visus lūkesčius.“

Kaip įprasta neformaliojo švietimo užsiėmimuose, viskas prasidėjo nuo nedidelio susipažinimo žaidimo, kurio dėka dalyviai sužinojo aktualios informacijos vieni apie kitus ir atsipalaidavo. Jau seminaro pradžioje galima buvo justi jaukią atmosferą, kuri padėjo dalyviams visą kartu praleistą laiką jaustis „savo valtyje.“ Paaiškėjo, kad į seminarą atvyko nemažai pedagogų: esamų ir būsimųjų, socialinių darbuotojų, net šeimos edukologijos ir socialinės pedagogikos dėstytojų. Labai smagu, kad seminare dalyvavo ir šeimų įvairovę atspindinčių dalyvių: tautinių mažumų atstovių, sukūrusių daugiaetnines šeimas moterų, tos pačios lyties šeimų atostovių.

Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė vos susipažinusius dalyvius paskatino susimąstyti apie lyčių vaidmenis, pateikė nevienareikšmiškus klausimus, sužadino diskusijas.  Po to sekė tyrimų duomenis analizuojantis pranešimas apie laiko naudojimo ypatumus, atskleidęs kaip ir kodėl laiką vyrai bei moterys leidžia skirtingai, atsižvelgiant į tai, ar jie yra poroje, turi vaikų. Pasirodo, visų lyčių žmonės leidžia laiką įvairiai – tačiau po vaiko gimimo, moters laikas daug tampa labiau apribotas vaiko poreikiais. Tuo tarpu dauguma vyrų didžiąją savo laiko dalį leidžia vis taip pat „įvairiai“, kaip ir prieš vaiko gimimą. Po to sekę interaktyvūs interaktyvūs pratimai, kuriuos vedė edukologė Vilma Gabrieliūtė ir teisininkė Aliona Polujanova padėjo dalyviams pabūti kailyje tokių žmonių, kurių jie galbūt niekada nebuvo sutikę, ir spręsti tokias problemas, apie kurių egzistavimą jie niekada nenutuokė.  Šie empatiją ugdantys pratimai taip pat padėjo plėtoti diskusiją apie šeimų formas, jų įvairovę, identitetą, ir nuostatas, su kuriomis jos susiduria mūsų visuomenėje. Dalyviai atsiliepė seminaro metu supratę apie tolerancijos svarbą, apie būtinybę palaikyti “kitokius“ nei mums įprasta, leisti kitiems būti savimi.

Aliona Polujanova pristatė teisinius šeimos apsaugos Lietuvoje aspektus. „Įsivažiavus į seminarą, supratau, apie ką noriu rašyti baigiamąjį darbą“ reziumavo viena dalyvė. Kita džiaugėsi supratusi, kad savo vertybes turime nulemti patys, o ne aklai sekti visuomenėje susiklosčiusiomis taisyklėmis. Kadangi dauguma seminaro dalyvių buvo pedagoginį darbą dirbantys ar studijuojantys, trečioji seminaro valanda buvo skirta būtent jiems: su vaikais dirbantiems, ar vaikus augintiems. Po šios seminaro dalies dalyvių atsiliepimai buvo ypač geri, jie teigė supratę, kad pedagogai turi didelę įtaką, ir gali daug pakeisti, nes yra labai svarbūs vaiko gyvenime.

Viena iš edukologės Vilmos Gabrieliūtės užduočių seminaro dalyviams buvo skirta užsibrėžti tikslus ateičiai ir juos įgyvendinti. Kiekvieno iš dalyvių sąrašas pavadinimu „Ką nuo šiol darysiu kitaip?“ buvo užpildytas daugiau kaip keliasdešimčia punktų, padėsiančiu tapti geresniu mokytoju, socialiniu darbuotoju ar tėvu. 2012 m. portalas „Įvairi šeima“ planuoja pakviesti į dar kelis seminarus apie šeimos įvairovę Lietuvoje, gilintis į save, savo baimes, susipažinti su šeimos planavimo būdais, susipažinti su įvairia darbo su vaikais metodika ir pan.

 

Sekite naujienas čia: http://ivairiseima.lt/kategorija/renginiai/

 

 

Parašykite komentarą