(Ne)eiliniai žmonės prieš smurtą lyties pagrindu

Šiandien net septyniolikoje Lietuvos miestų vyko Janinos Lapinskaitės režisuoto filmo „(Ne)eilinės moters istorija“. Filmas pasakoja apie moterį, kuri įsimyli, išteka ir, kaip rodo statistika, kas trečia Lietuvoje gyvenanti moteris, susiduria su  smurtu šeimoje. Režisierė pasistengė nerodyti atvirų fizinio smurto scenų, bet žiūrint filmą visas trisdešimt minučių jaučiama nuolatinė įtampa. Filmas pasakoja apie  dažnai nesuvokiamą psichologinį smurtą. Psichologinio smurto atveju vienas dalyvis jaučiasi kaltas, prislėgtas, nieko nevertas, išsigandęs, sutrikęs, silpnas, o kitas – teisus, pamokęs kitą, piktas, stiprus, galingas. Ilgą laiką terorizuojamas žmogus gali net nesuvokti, kad jis yra emocinio smurto auka. Kartais tai suprasti padeda aplinkiniai, kartais pats ima atsitokėti: „Kiek visa tai tęsis? Kiek aš dar kentėsiu?“

Vilniuje, sekmadienio popietę Mediatekoje susirinkę žiūrovai po filmo nuoširdžiai diskutavo tiek apie matytą istoriją, tiek apie realiame gyvenime patiriamą smurtą. Diskusijos dalyviai pasakojo ir savo asmenines istorijas, kaip susidūrė su smurtu šeimoje. Visi bendrai analizavo, kokios priežastys verčia smurtautoją pakelti ranką ar naudoti psichologinį smurtą ir kokios neleidžia aukai išeiti, pabėgti nuo kankintojo. Viena dalyvė išsakė taiklią mintį, kad nei vienas iš mūsų vaikystėje nebuvo mokomas, kaip valdyti savo pyktį.

Negebėjimas atpažinti ir konstruktyviai išreikšti jausmų  dažnai gali tapti priežastimi pakelti ranką ar balsą prieš mylimą žmogų.

Nusistovėję lyčių vaidmenys įtvirtina agresoriaus ir aukos vaidmenis. Kol mergaitės bus auginamos nuolankiomis, savo nuomonės neišsakančiomis, kol nebus skatinama jų lyderystė ir verslumas, kol berniukus vers ignoruoti savo jausmus, gyventi nuolatiniame strese dėl jiems  priskirtų lūkesčių, kol  gyvensime visuomenėje, kur reklaminės agentūros leis savo produktus reklamuoti seksualizuodami ir objektizuodami moteris – tol smurto lyties pagrindu bus sunku išvengti, dalinosi savo įžvalgomis kita dalyvė.

Filmo peržiūros buvo viena iš kampanijos „16 pasipriešinimo smurtui prieš moteris dienų“ dalių. JTO rezoliucija lapkričio 25 d. yra paskelbusi tarptautine prievartos prieš moteris panaikinimo diena. Visame pasaulyje nuo lapkričio 25 d. iki gruodžio 10 d. vykdomos akcijos, kurių pagrindiniu objektu tampa smurto prieš moteris naikinimas. Visus nespėjusius sudalyvauti filmo peržiūrose, kviečiame prisijungti prie kitų renginių, kurie bus nukreipti į šios problemos sprendimą.

Daugiau renginių: http://ivairiseima.lt/wp-content/uploads/2012/11/Programele_pdf.pdf

O norinčius prisidėti prie moterų teisių užtikrinimo ir įgyvendinimo Lietuvoje, rašykite el. paštu: ivairovesnamai@gmail.com

www.ivairiseima.lt

Parašykite komentarą